Tarihi Yapıları

Turistler için, dostça bir atmosfere ve 4.5 metre boyunda dev bir antik Yunan “Kouros” heykelinin sergilendiği güzel bir “Arkeoloji Müzesi var.Yazı içindeki fotoğrafta da görebileceğiniz gibi bir insanın üç katı büyüklüğündeki bu devasa anıt, dünyada başka yerlerde kolay görülebilir türden değil…

 

Vathy ile Pythagorio kasabası arasındaki bölgede yer alan Mytlinii köyünde ise, Paleontoloji Müzesi var ve içindeki 10 milyon yıl öncesinden kalan hayvan fosilleri görülmeye değer.

 

Adanın güneydoğu kısmında daha küçük bir kasaba olan “Pithagorio” var. Antik başkent: yani antik Samos, burada kurulu imiş. Vahthy’den 14 km. uzaklıkta. Kasabanın ismi: burada doğan, antik çağın ünlü matematikçisi Pisagor’dan geliyor.

 

Adada Ayakta olan yapılardan biri olan Hera Tapınaği, Mitolojiye göre tanrıça Hera bu adada doğmuş tapınağı ise Hereoda’dır. Batıda havaalanının ilerisinde “Hera Tapınağı”nın, yani Heraion’un kalıntıları var. Zamanında dünyanın en büyük tapınağı olması planlanan bu yer, hiçbir zaman tamamlanmamıştır. Eğer Türkiye’nin Selçuk ilçesindeki Efes antik Şehri yakınlarındaki Artemis Tapınağı yapılmamış olsaydı, ana tanrıça Hera için yapılmış olan bu tapınak: dev boyutuyla, dünyanın yedi harikasından biri olacakmış. Ancak, Efesliler kendi tapınaklarının ölçüsünü biraz daha zorlayarak, boyut olarak ta, gösteriş olarak ta, komşuları Samos’luların bu görkemli tapınaklarını geçmişler. Ne var ki, bugün her iki tapınağın durumu da birbirinden pek farklı değil. Ziyaretçilerin, ayağa kaldırılmış tek sütun, çevredeki tanrıça heykelleri ve zemin kalıntılarından tapınağın bir zamanlar nasıl etkileyici olduğunu hayal etmeleri gerekiyor. Çevrede: bir roma hamamı, başka tapınaklar ve antik yerleşimden kalan diğer kalıntılar da görmek mümkün.

 

Samos Müzeleri 

Samos Arkeoloji Müzesi

Pythagorion Arkeolojik Kolleksiyonlar

Mytilini Paleontological Müzesi

Karlovasi Folklor Müzesi

N. Dimitriou Folklor Müzesi

Samos Arkeolojik Yerleri

 

Arkeoloji Müzesi

Ecclesiastical – Bizans Müzesi

Mytilini Paleontological Müzesi

Pythagorion Eupalinus Tüneli

Pythagorion Müzesi

Antik Tiyatro

Logothetis Kalesi

Surlar

Heraion

Iera Odos (Gizli Yol)

 

Samos Manastırları

Vronta Monastery

Monastery of Virgin Mary

Monastery of Holly Cross

Monastery of Prophet Elias

Monastery of Holly Zone

Monastery of The Life-Giving Fountain

Monastery of Holly Trinity

St. John the Merciful

Spiliani

Evangelistria of Mt. Kerkis or St. Vasilios

Zoodohos Pigi

Panagia i Sarantaskaliotisa

Virgin Mary and Holly Trinity

Panagia of Vrondiani

Timios Stavros

Aghia Zoni

St. John the Theologian

Panagia Makrini

Panagia Potamou

Panagia Vangelistra Kerki

Panagia Vangelistra Pagonda

Panagia Zoodochou Pigis Kakoperato Kerki

Aghios Ioannis the Almoner

Panagia Spiliani