Samos Adası Tavernaları

   Samos Adası'ndaki Yunan Tavernaları


Latince taberna sözcüğünün Yunanca okunuşu Taverna şeklindedir. Bu kelime, Latincede kulübe anlamına gelse de Yunanca’da taverna,  müzikli yemek yenilen mekanlar için kullanılmaktadır. Yunanistan’da tavernaların birkaç türü vardır. Bunlardan ilki ve en yaygını sahillerde yer alan “psarotaverna” denilen başta balık ve deniz mahsullerinin yapıldığı yerlerdir. Bir bakıma Türk misafirlerin en sevdiği tavernalardır bunlar. Hele bir de psarotavernada canlı müzik de varsa değmeyin keyfimize.


Psarotavernalar bir başka deyişle tavernaların ilk örneğidir de. 1970 yılında Amerikan School of Classical Studies’in Atina agorasında yaptığı kazılarda taverna olarak kabul edilen bir mekan keşfedilmiştir. Burada ele geçen birçok seramik kaplar, yemek pişirmekte kullanılan araçlar ve de çok miktardaki balık iskeleti, istridye ve midye kabukları buranın bir taverna olduğunu doğrular niteliktedir.

 

 


Yunan Mutfağı’ndan Özel Yemekler


Kuzu ciğerine sarılmış kokoreç, odun kömüründe pişen fırında keçi ya da kuzu eti ve de kokkoras krasatos diye anılan şarap soslu horoz etinin sunulduğu taverna tiplerine ise et tavernası manasında “kreatotaverna” ya da geleneksel taverna anlamında paradosiaki taverna adı verilir.


Yunanlılar tavernadan başka şık restoranlarına estiatoria adını da verirler. Ateş tanrıçası Hestia’nın adından gelen bu kelime daha çok restoranlar için kullanılır. Ouzeri diye ne taverna ne de estiatoria denilemeyecek hafif mezeler ile uzo ve metaxa ( Yunan konyağı )  içilen küçük mekanları da bulunur.


 


Köy Tavernaları


Sakız ve Midilli gibi geleneksel özelliklerini daha çok koruyan adaların köylerinde küçük bir ouzeri’de kırmızı soğanla tekmil bir fasulye pilakisi, kuru cacık ve de lakerda eşliğinde bir karafaki uzonun dibini görmeyen gezginler damak tadı ve Yunan mutfağı açısından bir şeylerden geri kalmıştır.


Tavernalarda Akşam Yemeği


Yunan tavernalarının ilk bakışta bizi şaşırtan özelliklerinden birisi de geç saatte açılmalarıdır. Bugün Yunanistan’da saat 21.00’den önce bir tavernada yemek siparişi verebilmek nerdeyse imkansızdır.  Ama şu da bir gerçek ki, saat 24.00’ü gösterdiğinde de ışıkları kısıp, yazarkasa ile kapanış alan bir hizmet anlayışı da yoktur. Tavernalar, acelesi olan ve sabırsız kişiler için de uygun yerler değildir. Tavernalar yeme içme fiyatları açısından makul yerlerdir. Buralarda servis yavaştır ve de sizleri şımartacak kadar itinalı da değildir. Ne var ki tavernalarda porsiyonlar büyüktür ve çok zengindir.  Bu yüzden Yunan mutfağının birçok lezzetini tatmak istiyorsanız yemekleri masaya sipariş verip rembetiko müzikler eşliğinde ahbapça paylaşmak en güzelidir.


 

 


 

Tavernalarda Canlı Müzik ve Sirtaki Keyfi


Yunan tavernalarının hepsinde olmasa da birçoğunda canlı müzik yapılır. Yunanistan’da canlı müzik denilince akla gelen ilk enstrüman hiç şüphesiz bouziki’dir. İsmi bozuk saz anlamına gelen  buziki, adalarda ve de İzmir’de gelişen ve oradan da Yunanistan’a gelen rembetiko müziğin ana estrümanıdır. Tavernalarda canlı müzikte buziğe eşlik eden diğer enstrümanlar ise gitar, akerdeon ve klarnettir. Günümüzde eskisi kadar yapılmasa da tavernaların akıllardan hiç çıkmayan eğlencesi de sirtaki dansı eşliğinde peş peşe kırılan tabaklardır. Kazancakis’in efsanevi kahramanı Zorba’nın Mikis Theodarakis tarafından bestelenen film müziği duyulduğunda yapılacak tek dans elbette Sirtaki’dir.


 

Samos Adası Tavernaları

 

Samos Adası’nda Yunan mutfağını tadabileceğiniz Samos’un en güzel restoranları ve en iyi tavernalarından birkaçını sizler için seçtik.

Horiatiki (Horyatiki) Yunan salatası nam-ı diğer Grek salatası, feta peynirli kabak çiçeği dolması, zeytinyağlı peynir ( Ladotiri ) ızgarası, musakka,  imam, kalamar dolması, karides, ahtapot ızgara, deniz balıkları, caciki, tiropita (muska böreği), feta peyniri, saganaki ve elbette tatlı olarak loukomades (lokma) ile revani; Samos Adası’nın taverna ve restoranlarında sizleri bekliyor.

Samos mutfağını keşfederken Yunan içkilerinin keyfini çıkarmak isteyenler için Samos Adası’ın  ünlü şarapları, ünlü Yunan uzoları, Yunanistan birası ve Samos balı ile yapılan ballı uzo, Samos Adası’nda  içilecek en güzel tatlardır.

Bugün Samos’un en ekonomik restoran ve tavernalarında dahi Samos Adası’na özgü peynirler sizlere sunulan ikramların başında gelir.


 

 

 

 

 

Samos adasının merkezinde Samos Kalesi ve Samos yapılarını gezerek Samos mimarisi hakkında bilgiler edindikten sonra Samos Adası’nın merkezindeki en kaliteli tavernaların başında gelen bu restoranda yorgunluğunuzu atabilirsiniz. Samos’un taş sokakları, Samos’un yeşil doğası arasından karşınıza çıkan Garden Restoran, Yunan canlı müziği, Yunan mutfağı ve Yunan misafirperverliği ile sizleri bekliyor olacaktır.  Samos Adası’na özgü bir dekorasyona sahip Garden Tavernası, Samos’un yerel mutfağından da lezzetler sunar. Aynı zamanda Samos adasında akşam yemeği almak isteyenler için de bazı geceler buzuki, kitara, gitar ve klarnet eşliğinde canlı müzik yapılan Garden Restoran, Yunanistan’a özgü en güzel Yunan şarkıları ile sizlere Samos gece hayatını yaşatır.

 

 


 

Samos’un merkezinde uygun fiyatlı alışverişlerinizi yaparak Samos’un doğal güzelliklerini görmek, Samos’un kutsal mekanlarını ziyaret etmek isterseniz Karlovasi’ye gidebilirsiniz. Burada Samos’un kutsal yerlerinden biri olan Agios Nikolaos Kilisesi’ni ziyaret edebilirsiniz. Samos iklimi açısından serin, Samos’un doğal çevresi açısından yemyeşil olan, aynı zamanda Samos’un mimari yapılarını da barındıran Karlovasi’de, kendine özgü dekorasyonu içerisinde Samos’un en ekonomik tavernalarından biri olan Dionysos Restoranı’nda bir lezzet molası verebilirsiniz. Dionysos Taverna, geleneksel Samos yemekleri, Samos’a özgü tatlılar ve Samos şarapları ile sizleri otantik tatlarla tanıştıracaktır.

 


 

 

Samos Adası’nda yaptığınız köy turu ve Samos plajlarındaki yüzme keyfinizin ardından mimari güzellikleri ile sizleri büyüleyen Pythagorion’a gitmek iyi bir fikir. Burada yaptığınız foto safari turunun ardından Aphrodite Taverna’da güzel bir masada dinlenebilirsiniz.  Samos Adası’nın en şık tavernalarından biri olan Aphrodite Restoranı’nda Samos Adası’nın doğal güzelliklerini izleyerek, Samos Adası’nın tarihi yerlerinin başında gelen Eupalinos Tüneli, Lykurgos Logothetis Kalesi ve Hera Temenos’u yakınlarında yaşayacağınız yemek keyfi ile kendinizi şımartabilirsiniz. Samos’ta mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri olan Pythagorion’da,  Aphrodite Taverna’nın lezzetleri ile birlikte Nektar ve Oinoglyko diye anılan muskat üzümlerinden yapılan Samos Şarapları’nı tatmalısınız.

 

 

 

 

Samos’un en güzel plajlarından birinde Kokkari’de bulunan Meltemi Tavernası, Samos adasının deniz ürünleri ve Samos’un otantik dekorasyonu ile sizleri karşılar. Samos’un denize sıfır  restoranlarından biri olan Meltemi Taverna, Samos’un en güzel plajı ve manzarasına karşı yemeklerinizi yeme fırsatı sunar. Samos Adası’nda kiralık ev, kiralık pansiyon ya da kiralık apart tutanların gözde tatil beldesi olan Kokkari, Samos’un en güzel plajlarına ev sahipliği yapar. Burada gün batımı esnasında harika Samos manzaralarına tanık olurken, uzaklarda Samos feribotları, Atina gemileri, Samos’taki mavi yolculuk yatları da manzaranıza keyif katar.

 


 

 

Samos’un yerel mutfağı ve geleneksel Yunan yemekleri için en doğru adreslerden birisidir Kokkari Sahili. Burada en taze deniz ürünlerini yiyebilir, Samos’a özgü ballı lokmaları tadabilir ve Samos peynirleriyle tanışabilirsiniz.  Samos Adası’nda ekonomik, şık, kaliteli bir restoran arayanlar için Kokoras Restoran en ideal yer. Kokoras Restoran’da uzaklarda Samos feribotlarını, Kuşadası’ndan Samos’a gelen gemileri ve Samos marinasından kalkan yatları izleyerek ünlü Samos uzoları eşliğinde Samos mutfağını yaşayabilirsiniz. Günümüzde Hera, Frantzeskos, Giokarini ve Zarbanis gibi ünlü uzo üreticilerinin ürünlerinden oluşan uzolar Kokoras Restoran’da çok uygun yeme içme fiyatları ile sizleri bekliyor.

 

 

 

 

 

Yunanistan’ın en yeşil adalarından biri sayılan Samos’ta yaptığınız Samos merkez turu ve Samos köyleri gezisinden sonra dönüş feribotunuza daha çok var iken Kalliste Taverna’nın eşsiz manzarası eşliğinde Samos’un doğal güzelliklerini yaşamak iyi bir fikir. Burada oğlak tandır, fırında kuzu  gibi Yunanistan mutfağının özel yemeklerini, Glykeria, Dalaras, Kazantzidis ve Haris Aleksiou gibi ünlü Yunanlı şarkıcılarının eşliğinde tadabilirsiniz. Samos’un geleneksel yemeklerini yiyebileceğiniz en kaliteli ve en ekonomik tavernalardan olan Kalliste Restoran, Samos’un en güzel köylerinden biri olan Manolates’de sizleri bekliyor.  Yemeğin ardından Samos nüfusunun büyük çoğunluğunun, Samos’un temiz havasını almak için yoğun olarak geldiği şirin Manolates köyünü de gezebilir, birbirinden güzel Samos fotoğrafları yakalayabilirsiniz.

 

Bu önerilerimiz dışında Samos’un en güzel plajlarına ev sahipliği yapan Pythagorion’da sizleri Elia Restoran, Lakis Taverna, Maritsa Taverna, Ambrosia Restoran, Casa Di Roma Restoran ve Posedion Restoran sizleri bekliyor. Samos’un merkezine daha yakın bir yerlere gitmek isteyenler için  Kokkari’de Kosmos Taverna, Tamam Taverna, Stathis Restoran ve Apollon Taverna ilk aklımıza gelen mekanlar. Karlovasi’de Chameleon Restoran ve Samos’un dağ yamacına kurulmuş şirin köyü Manolates’de  AAA Restoran ve Loukas Taverna da sizler için önerdiğimiz tavernaların en güzelleri.